Здорове харчування – запорука фізичного розвитку дошкільника

Повноцінне харчування дітей - необхідна умова забезпечення їх здоров'я, запорука фізичного розвитку дошкільників.

Їжа - єдине джерело життєво важливих речовин, необхідних для росту та формування дитячого організму, його активної діяльності і стійкості до несприятливих впливів зовнішнього середовища. У зв'язку з цим дуже важливо вивчати організацію харчування дітей у дитячих дошкільних установ, бо здоров'я вихованців багато в чому обумовлено пропонованими раціонами.

Раціональне харчування, що відповідає фізіологічним потребам зростаючого організму в харчових речовинах і енергії, забезпечує нормальний гармонійний розвииток дитини, підвищує його стійкість до різних несприятливих факторів, сприяє виробленню імунітету до різних інфекцій. Незадовільна організація харчування, особливо серед дітей, які відвідують дошкільні навчальні заклади, є однією з основних причин поширення гострих респіраторних захворювань, збільшення кількості часто і тривало хворіючих дітей.

Правильне харчування забезпечує нормальний фізичний розвиток дитини, попереджає виникнення відхилень у розвитку і зростання.

Достатня забезпеченість дитини всіма харчовими речовинами, особливо вітамінами, мінеральними солями та мікроелементами, є одним з основних моментів попередження інфекційних захворювань.

Стан імунітету визначається не тільки кількісною стороною харчування, скільки його якістю та біологічною цінністю. Крім того, раціональне харчування підвищує стійкість дитячого організму до дії шкідливих екологічних факторів.

Раціон дітей повинен бути різноманітним і збалансованим по основних харчових речовин. Добові раціони не повинні різко відрізнятися між собою і від фізіологічних норм щодо змісту основних харчових речовин.

Дитячому організму потрібні живильні речовини певної якості і відповідати його потребам у процесі росту.

Для дитячого віку характерні збільшення росту і ваги, а також значно змінилося кількість і розподіл жирової тканини. Все це вимагає зміни звичок, пов'язаних з їжею, - організм слід забезпечити енергією і поживними речовинами.

Головні поживні речовини в дитячому віці - це вуглеводи, білки та жири, залізо, кальцій, вітамін С і цинк.

Вуглеводи. Вони повинні складати 50% від добової кількості споживаних калорій.

Білки. Приблизно 15-20% від добової кількості калорій, в першу чергу мова йде про рослинних джерелах білка.

Жири. Повинні складати близько 30 - 35% від загального добового кількості калорій, до них повинні ставитися насичені, мононенасичені і поліненасичені жирні кислоти. Не забувайте, що при належному споживанні жирів організм отримує всі есенціальні амінокислоти, необхідні для вироблення різних метаболітів, і жиророзчинні вітаміни.

Мінеральні речовини. Організм потребує в першу чергу в кальції (1200 мг на добу), залозі (2 мг на добу для юнаків та 5 мг на добу для дівчат після встановлення менструального циклу) і цинку (12 мг на добу для юнаків і 15 мг на добу для дівчат ).

Вітаміни. Важливо задовольняти потреби дітей у вітамінах A, D, фолієвої кислоти, В12, В6, рибофлавін, ніацин і тіаміні. Основні джерела всіх цих вітамінів - фрукти і овочі.

Молоко та молочні продукти – є високоякісним продуктом, до складу якого входять харчові речовини, які відіграють важливу роль в розвитку дитячого організму. Молоко є легко засвоюється дитячим організмом. Білки молока засвоюються на 0,5% - 0,6%, жири – 96%, вуглеводи – 98%.

Яйця містять майже всі необхідні для дитячого організму харчові складові. Яйця містять велику кількість поживних речовин та добрі для вживання в дитячому харчуванні. Однак збільшена кількість яєць не корисна для дитини. В день дітям від 1 року до 7 років можна давати – 0,5 яйця. Не слід давати дітям сирі яйця, тому що в сирому яєчному білку міститься овидин – речовина, яка погано впливає на вітамінний обмін в організмі..

М’ясо дуже корисний продукт харчування завдяки вмісту в ньому значної кількості білків.

Харчування дітей повинно бути повноцінним, рвзноманітним за складом продуктів і повністю задовольяти фізіологічнв потреби дитячого організму в основних харчових речовинах.

Контроль за організаією харчування дітей здійснюють завідуючадошкільного навчального закладу та старша медична сестра.

Основні принципи раціонального харчування

1. Суворе дотримання часу та інтервалів між годуваннями.

Сніданок і вечеря повинні тривати 15 – 20 хв.

Полудень – 20 – 25хв.

Обід – 20 – 25 хв.

За 35 хвилин до прийому їжі обов’язково повинен бути відочинок (відсутність рухливих ігор і занять).

2. Кількість прийомів їжі на день повинна дорівнювати:

до 3 років - 5 разів на день;

3,5 – 4 роки - 4 – 5 разів на день;

старше 4 років - 4 рази на день.

Останній прийом їжі за дві години до сну.

3. Правильний кількісний і якісний розподіл їжі на окремі прийоми.

4. Дотримання умов прийому їжі та правил поведінки дитини під час прийому їжі.

Компоненти харчування

Харчові джерела вітамінів та мінеральних речовин

Біотин - Печінка, яєчний жовток, овес, овочі, горіхи, пророщене зерно
Вітамін А (ретинол) - Риб’ячий жир, печінка, нирки, молоко, масло, сир, яйця, маргарин, зелені листкові овочі, жовті та червоні фрукти й овочі (зокрема абрикоси, морква, помідори).
Вітамін В1 (тіамін) -Свинина, бекон, печінка, нирки, продукти із цілого зерна, дріжджі, соя, риба, зелені овочі (зокрема горошок), картопля.

Вітамін В12 (ціанкобаламін) - Печінка, м’ясо, яйця, дріжджовий екстракт, молочні продукти, риба. У рослинній їжі відсутній.

Вітамін В2 (рибофлавін) - Клітковина, печінка, дріжджі, зернові зародки, м’ясо, соя, яйця, овочі, горіхи, молочні продукти (зокрема сир).

Вітамін В3 (ніацин) - Печінка, пісне м’ясо, продукти із цілого зерна, овочі (зелений перець, горошок, картопля тощо), риба, дріжджі, арахіс, сир, яйця.

Вітамін В5 (пантотенова кислота) - Більшість продуктів, як-от: м’ясо, зернові продукти (зокрема з висівками, темний рис), овочі, дріжджі, яйця, горіхи.

Вітамін В6 (піридоксин) - М’ясо, яйця, риба, хліб, зелені овочі (зокрема капуста), дріжджі, пророщене зерно та продукти з борошна з висівками, молоко.

Вітамін Д (кальциферол) - Масло, маргарин, яйця, риб’ячий жир, жирна риба.

Вітамін Е (токоферол) - Насіння, зелені листкові овочі, горіхи, хліб із висівками, маргарин, крупи, яєчний жовток, рослинна олія, пророщене зерно.

Вітамін К - Зелені овочі, соя, печінка, рослинна олія, крупи, фрукти, горіхи.

Вітамін С (аскорбінова кислота) - Чорна смородина, шипшина, солодкий перець, апельсини, лимони, помідори.

Залізо - М’ясо, печінка, нирки, яйця, квасоля, сочевиця, шпинат, курага, дріжджі, інжир, чорнослив, крупи, горіхи, какао, патока.

Йод - Морепродукти, печінка тріски, фрукти, овочі. Йодовані добавки містяться також у деяких сортах кухонної солі.

Калій - Крупи, фрукти і фруктові соки, овочі, горіхи, м’ясо.

Кальцій - Молоко, йогурт, сир, м’ясо, крупи (зокрема вівсяна), риба (зокрема сардини), зелені овочі (крес-салат, шпинат тощо), кунжут, горіхи.

Лецитин (холін та інозитол) - Яєчний жовток, печінка, нирки, продукти із цілого зерна, овес, горох і боби, горіхи, пророщене зерно.

Магній - Зелені овочі (крім шпинату), хліб, молоко, яйця, арахіс, соя, кунжут, ціле зерно.

Марганець - Листкові овочі, боби, горох, ананаси, продукти із цілого зерна, яєчний жовток, горіхи, насіння, чай, кава.

Мідь - Зелені овочі, печінка, молюски, продукти із цілого зерна, сухофрукти, миндаль.

Сірка - Яйця, м’ясо, риба, молоко, крупи. Міститься у всіх білках.

Фолієва кислота - Печінка, зелені овочі, бобові, хліб, банани, продукти із цілого зерна, дріжджі.

Фтор - Чай, морська риба.

Цинк - М’ясо, продукти із цілого зерна, бобові.

Кiлькiсть переглядiв: 490

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.